top of page

О нас

Находим вдохновение повсюду

 ЗАТВЕРДЖЕНО

Наказ від «_31_»_____2023р. №_1б_

Директор ЗДО  №13

___________________

                                                                         

 

 

 

 

ПОЛОЖЕННЯ

про моніторинг якості наданих послуг

у закладі дошкільної освіти №13 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 СХВАЛЕНО

педагогічною радою закладу дошкільної освіти  №13   

протокол №1 від 31.08.2023р.

 

 

 

  

 

1. Загальні положення

1.1. Це Положення розроблено для здобувачів освіти закладу дошкільної освіти  № 13 відповідно до Законів України «Про освіту», «Про дошкільну освіту», Типового положення про дошкільний навчальний заклад, Статуту ЗДО.

1.2. Це положення визначає призначення, мету, завдання, орієнтовний зміст і способи здійснення моніторингу.

1.3. Моніторинг передбачає збирання, системний облік, опрацювання та аналіз інформації про організацію та результати освітнього  процесу для ефективного розв’язання завдань управління якістю освіти в закладі дошкільної освіти.

1.4. У межах моніторингу можуть проводитися дослідження про вплив певних факторів на якість освітнього процесу.

1.5. Для проведення моніторингу створюють тимчасові моніторингові групи. Склад групи визначають залежно від змісту моніторингу. До складу моніторингової групи можуть входити представники від адміністрації установи, досвідчені педагоги, медичні працівники, представники батьківської громадськості.

1.6. Термін цього Положення не обмежений. Положення діє до ухвалення нового.

 

2. Мета, завдання та напрями моніторингу

2.1. Метою організації моніторингу є якісне оцінювання та коригування освітньої діяльності, освітнього середовища закладу дошкільної освіти  для попередження можливих несприятливих впливів на розвиток здобувачів дошкільної освіти.

Завдання моніторингу:

збирання, опрацювання та аналіз інформації з різних аспектів освітнього процесу;

вживання заходів щодо посилення позитивних і водночас ослаблення негативних факторів, що впливають на освітній процес;

оцінювання результатів вжитих заходів відповідно до стандартів дошкільної освіти.

Напрями моніторингу визначають згідно з метою і завданнями закладу дошкільної освіти , зокрема:

  • реалізація базових і парціальних освітніх програм;

  • рівень фізичного і психічного розвитку здобувачів дошкільної освіти;

- стан здоров’я здобувачів дошкільної освіти;

• адаптація новоприбулих дітей до умов закладу дошкільної освіти ;

• готовність здобувачів дошкільної освіти до навчання в школі;

• емоційне благополуччя здобувачів дошкільної освіти у  дошкільному закладі;

• рівень професійної компетентності педагогів;

• розвиток інноваційних процесів та їх вплив на підвищення якості роботи закладу дошкільної освіти ;

• предметно-розвивальне середовище;

• матеріально-технічне і програмно-методичне забезпечення освітнього процесу;

• задоволеність батьків якістю наданих закладом дошкільної освіти  освітніх послуг.

 

3. Організація моніторингу

3.1. Моніторинг здійснюється на основі чинних освітніх програм, перспективного  та річного плану закладу дошкільної освіти .

3.2. Склад моніторингової групи та її керівник визначається і затверджується наказом директором закладу дошкільної освіти , що видається не пізніше, ніж за 2 тижні до початку моніторингу.

3.3. Проект плану-завдання до моніторингу складає керівник моніторингової групи, у якому зазначає напрями діяльності, методи моніторингу, терміни виконання і форми звітності, розподіляє обов’язки між членами групи.

3.4. План-завдання затверджує директор закладу дошкільної освіти. 

3.5. У роботі з проведення моніторингу якості освіти використовують такі методи:

• спостереження (цілеспрямоване і систематичне вивчення об’єкта, збирання інформації, фіксація дій і проявів поведінки об’єкта);

• експеримент (створення дослідних ситуацій для вивчення проявів);

• бесіда;

• опитування;

• анкетування;

• тестування;

• аналіз продуктів діяльності;

• порівняльний аналіз тощо.

3.6. Вимоги до інформації, що збирається:

• повнота;

• конкретність;

• об’єктивність;

• своєчасність.

3.7. Формою звіту керівника моніторингової групи є аналітична довідка, що надається не пізніше 7 днів з моменту завершення моніторингу.

3.8. За підсумками моніторингу проводять засідання педагогічної ради дошкільного навчального закладу, виробничих та адміністративних нарад.

3.9. За результатами моніторингу завідувач видає наказ, у якому зазначено:

• результати моніторингу;

• управлінське рішення за його результатами;

• відповідальних осіб з виконання рішення;

• терміни проведення контролю;

• терміни усунення недоліків;

• заохочення працівників за результатами моніторингу.

3.10. Після завершення навчального року, на підставі аналітичних довідок за підсумками моніторингу, визначають ефективність проведеної роботи, зіставлення з нормативними показниками, виробляють і визначають проблеми, шляхи їх розв’язання та пріоритетні завдання закладу дошкільної освіти  для реалізації в новому навчальному році.

Наша история

Довідка про результати проведення моніторингового дослідження в закладі дошкільної освіти №13 

 

 

        У період з 17.10.2023 р. по 28.10.2023 року  та з 06.05.2024 р по 10.05.2024 р. в закладі дошкільної освіти №13  всі педагоги, залучені до освітнього процесу, проводили  моніторинг рівня досягнень та засвоєння програмних вимог .   Освітньо – виховний процесс та моніторингове дослідження  у ЗДО проводилося відповідно до Законів України «Про освіту», «Про дошкільну освіту»,«Про внесення змін до деяких законів України в сфері освіти щодо врегулювання окремих питань освітньої діяльності в умовах воєнного стану» (№7325 від 28.04.2022), листів Міністерства освіти і науки України «Про організацію 2023/2024 навчального року», «Методичні рекомендації щодо організації освітнього процесу у 2023/2024 навчальному році», на виконання наказу Департаменту освіти і науки Житомирської обласної державної адміністрації (обласної військової адміністрації)  «Про організацію освітнього процесу у 2023/2024 навчальному році в умовах правового режиму воєнного стану», спрямовуючи освітній процес на реалізацію вимог Базового компонента дошкільної освіти ( Державного стандарту дошкільної освіти), чинних програм розвитку дітей дошкільного віку «Українське дошкілля» , наказу відділу освіти Коростенської міської ради від 31.08.2023 року № 81 «Про організацію освітнього процесу у 2023/2024 навчальному році в умовах правового режиму воєнного стану в закладах освіти територіальних громад», наказів  ЗДО №13 від 12.09.2023 року №       та від 02.05.2024 року №         « Про організацію та проведення моніторингового дослідження в закладі дошкільної освіти №13» , з метою забезпечення реалізації державних стандартів освіти, сприяння розвиткові наукової та інноваційної діяльності у закладі дошкільної освіти , забезпечення інформаційно-ко­мунікативних зв'язків, рівномірного запровадження контролю й моніторингового дослідження,  підвищення якості педагогічного супроводу фізичного, психічного та духовного здоров'я дітей.

      Для проведення цілеспрямованого і повного комплексного оцінювання рівня засвоєння програмового матеріалу дошкільниками педагоги оцінювали досягнення дітей за показниками (критеріями, моделями) всіх семи освітніх напрямів: «Гра дитини», «Особистість дитини», «Дитина в соціумі», «Дитина в природньому довкіллі», «Дитина у світі культури», «Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі», «Мовлення дитини». Для кожної вікової групи ці критерії індивідуальні, добирають їх з усіх розділів освітньої програми, узгоджуючи з освітніми лініями Базового компонента дошкільної освіти.       

      Таблиці оцінювання скомпоновані відповідно до віку дитини (молодший дошкільний вік, середній дошкільний вік, старший дошкільний вік). Для стимулювання розвитку дітей і своєчасного виявлення та усунення недоліків в освітньому процесі моніторинг рівня досягнень здійснюється двічі на рік (вересень, травень). Під час комплексного оцінювання педагоги враховували три основні принципи: створення умов для розкриття певних знань, максимальна реалізація навичок дитини, спрямованість на підвищення результативності освітнього процесу. Також фахівці дотримувались певного алгоритму:

-Використання діагностичного інструментарію;

-Використання методів і прийомів (методика обстеження), які допомагають виявити фактичний різнобічний рівень розвитку дитини;

-За результатами освітньої роботи – визначення рівня засвоєння знань (високий, достатній, середній, низький).

      Педагогічне обстеження проводилося вихователями по підгрупах.  Для здійснення моніторингу педагоги проводили: спостереження за дітьми (безпосередні, опосередковані), міні-заняття, дидактичні ігри та вправи, розвивальні ігри, бесіди. Також використовували доручення, як один із видів природного експерименту, вивчали продукти праці дошкільнят (малювання, ліплення, аплікації, конструювання, художньої праці, мовленнєвої творчості). Отримані результати дали педагогам змогу визначити, з яких пройдених тем діти виявили низький рівень досягнень, а тому важливим буде на наступний навчальний рік посилення роботи з відповідної теми, перегляд запланованих форм роботи, тем, тощо.

Отже, в результаті проведеної роботи на початок навчального року маємо такі якісні показники моніторингу рівня досягнень вихованців  ЗДО: 

 

Таблиця 1

      Початкові якісні показники засвоєння програмних вимог Базового компоненту дошкільної освіти старшої  групи  на початку 2022/23 навчального року

 

 

 

 

Загальний рівень розвитку дітей групи  на початку року :

  • Високий – 37%;

  • Достатній – 48 %;

  • Середній – 15 %;

  • Низький – 0 %.

 

Таблиця 2

        Якісні показники засвоєння програмних вимог Базового компоненту дошкільної освіти старшої   групи  на кінець 2022/23 навчального року

 

 Загальний рівень розвитку дітей групи  на кінець  року :

  • Високий – 66 %;

  • Достатній – 34%;

  • Середній – 0%;

  • Низький –0  %.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Загальний рівень розвитку дітей по групі.

Порівняно з початком року на 29 % збільшився високий рівень, достатній рівень зменшився на 14 %  та середній – зник %, за рахунок збільшення високого рівня. Низький рівень також зник за рахунок прогресу попередніх рівнів розвитку.

       Освітня лінія  «Особистість дитини». Діти мають елементарні уявлення про будову тіла людини і основні функції органів людського організму, дотримуються правил здоров'язбережувальної поведінки, дотримуються правил безпечної поведінки, орієнтуються в основних емоціях і почуттях, оперують займенником «Я», орієнтуються у своїх правах і обов'язках. Самостійно виконують основні гігієнічні процедури, прагнуть бути охайними.

       Освітня лінія «Дитина в соціумі» . Діти знають ім'я своє, своїх батьків та родичів, усвідомлюють поняття «сім'я», знають назву нашої держави, її столицю, державну символіку, знають народні обереги, дотримуються культури людських взаємин у спілкуванні та спільній діяльності. Мають уявлення про різні професії дорослих та їх особливості. Розуміють. Що з чужими потрібно поводитися обачно. Мають уявлення про школу, особливості діяльності учня та вчителя.

      Освітня лінія «Дитина у природному довкіллі» . Діти мають уявлення про види рослин,  чим вони корисні для людей, розпізнають тварин за зовнішніми ознаками, класифікують їх, знають види птахів, називають пори року, мають загальне уявлення про життя людей на планеті Земля. Усвідомлюють себе частиною  великого світу природи, прагнуть здійснювати природоохоронні заходи для збереження природи.

      Освітня лінія «Дитина у світі мистецтва» . Більшість дітей розрізняють жанр художнього твору та правильно відповідають на запитання за змістом прочитаного, виразно читають напам'ять поетичні твори, створюють власні художні образи в різних видах образотворчої діяльності. Співають улюблені пісні емоційно виразно.

      Освітня лінія «Гра дитини» . Діти впізнають різні види іграшок, знають властивість іграшок, уміють за допомогою дорослого та самостійно організувати спільну з однолітками діяльність, в ігровій діяльності використовують різні види конструкторів, класифікують іграшки, використовують іграшки за призначенням.

      Освітня лінія «Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі». Діти порівнюють предмети за висотою, товщиною, шириною, довжиною, розпізнають геометричні фігури, володіють кількісною і порядковою лічбою в межах 10. Класифікують геометричні фігури за певною ознакою, обчислюють приклади в межах 10 на додавання і віднімання.

       Освітня лінія «Мовлення дитини». Правильно вимовляють всі групи звуків рідної мови, добирають слова, що виражають емоції, розуміють, що в Україні українська мова є державною, слухають і розуміють мовлення дорослих, уміють підтримати розмову, намагаються переказувати казки і оповідання, складають описи знайомих репродукцій картин, але не всі вміють складати складні речення.

       Аналіз результатів моніторингового вивчення дітей старшої групи свідчить про високу кількість дітей з високим рівнем знань, дані результати доводять, що вихователі цієї групи продуктивно використовують різні освітні методи та прийоми та вільно володіють інноваційними технологіями.

      Проведення моніторингового дослідження у групі дітей дошкільного віку дало змогу відстежити динаміку розвитку особистості дошкільника, встановити загальну картину розвиненості вихованців, що дозволяє педагогам більш плідно і ефективно працювати над проблемами виявленими в ході вивчення, особливо з таких ліній розвитку , як «Мовлення дитини» та « Дитина у світі мистецтва».

Таблиця 3

      Початкові якісні показники засвоєння програмних вимог Базового компоненту дошкільної освіти середньої групи  на початку 2023/24 навчального року

 

 

Загальний рівень розвитку дітей середньої групи на початку навчального року:

  • Високий – 0%

  • Достатній – 50%

  • Середній – 40%

  • Низький – 10%

 

 

 

 

Загальний рівень розвитку дітей середньої групи на кінець навчального року:

  • Високий – 50%

  • Достатній – 38%

  • Середній – 10%

  • Низький – 2%

 Загальний рівень розвитку дітей по групі.

Порівняно з початком року на 50 % збільшився високий рівень, проте достатній рівень зменшився на 12 % , середній на 30% за рахунок збільшення високого  рівня . Порівняльний аналіз показав найвищий відсоток успішності розвитку дітей середнього дошкільного віку у групі з освітньої лінії «Гра дитини» та "Дитина у світі мистецтва",а найнижчий – «Мовлення дитини». Гарні результати діти показали з освітньої лінії "Дитина у сенсорно-пізнавальному просторі". Тому перед педагогами групи постає завдання провести роботу у літній період ( по можливості) та провести роботу з батьками про проведення додаткової роботи вдома.

 

 

Таблиця 5

Початкові якісні показники засвоєння програмних вимог Базового компоненту дошкільної освіти молодшої групи  на початку  2023/24 навчального року

 

Загальний рівень розвитку дітей молодшої групи  на початку року :

  • Високий – 36 %;

  • Достатній – 42 %;

  • Середній – 5 %;

  • Низький – 17 %.

 

Таблиця 4

Якісні показники засвоєння програмних вимог Базового компоненту дошкільної освіти молодшої групи  на кінець  2023/24 навчального року

 

 

Загальний рівень розвитку дітей молодшої групи  на кінець року :

  • Високий – 40 %;

  • Достатній – 43 %;

  • Середній –6%%;

  • Низький – 11 %.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Загальний рівень розвитку дітей по групі.

Порівняно з початком року на 4 % збільшився високий рівень , проте достатній рівень збільшився на 1 % , середній на 1% збільшився за рахунок збільшення достатнього рівня . Порівняльний аналіз показав найвищий відсоток успішності розвитку дітей молодшого дошкільного віку у групі з освітньої лінії «Гра дитини»,а найнижчий – «Дитина у світі мистецтва». Досить не погані результати діти показали з освітньої лінії "Мовлення дитини". Але якщо порівнювати загальний розвиток, то прогресу по високому, достатньому та середньому рівні  спостерігається мало  тому, що діти дуже часто хворіли та не відвідували ЗДО, група інклюзивна, вихователі молоді та мають мало досвіду. Тому перед педагогами групи постає завдання провести роботу у літній період ( по можливості) та провести роботу з батьками про проведення додаткової роботи вдома.

      Освітня лінія «Особистість дитини» . Діти мають уявлення про основні засоби загартування, володіють елементарними навичками безпечної поведінки вдома, користуються предметами за призначенням, намагаються бути охайними, уміють правильно вживати їжу; основні рухи під час ранкової зарядки виконують правильно, на середньому рівні обізнані належністю до статі, не завжди регулюють власну поведінку в різних видах діяльності.

      Освітня лінія «Дитина в соціумі» . Діти знають своє ім'я, та імена батьків та членів родини. Мають уявлення, що батьки це найрідніші люди, які про них піклуються, знають, що бабуся і дідусь також частина родини, називають предмети домашнього вжитку, мають елементарні уявлення про  працю дорослих удома і в дитячому садку, більшість дітей використовують за призначенням предмети й іграшки. Діти володіють елементарними морально-етичними нормами міжособистісних взаємин, дотримуються їх під час гри.

      Освітня лінія «Дитина у природному довкіллі». Лише половина дітей розрізняє і називає рослини найближчого оточення, розрізняють тварин і їх дитинчат, зовнішню будову, живлення. Діти мають елементарні уявлення про живу і неживу природу. Мають бажання берегти природу, робити позитивні вчинки.

      Освітня лінія «Дитина у світі мистецтва» . Діти розуміють зміст художніх творів, відповідають на нескладні запитання за змістом, правильно оцінюють поведінку героїв, але деяким дітям важко вдається декламувати вірші на пам’ять. Користуються предметами й іграшками за призначенням, знають предмети домашнього вжитку та їх характерні ознаки. Володіють різними техніками малювання, завдання з аплікації виконують разом із дорослим. Виконують таночки за показом вихователя, ритмічно підспівують, виявляють бажання грати на дитячих музичних інструментах.

     Освітня лінія «Гра дитини» . Діти виявляють творчість у роботі з природним матеріалом, використовують різні конструктори у своїй діяльності, свідомо ставляться до гри з однолітками.

    Освітня лінія «Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі». Діти порівнюють величини предметів (великий-малий, довгий-корткий, високий-низький) з допомогою дорослого , більшість дітей розрізняють геометричні фігури, погано орієнтуються в частинах доби, лічать у межах трьох у прямому порядку. У більшості дітей виникають труднощі визначати просторове розташування предметів відносно свого тіла.

       Освітня лінія «Мовлення дитини». Діти уміють слухати звуки навколишнього середовища, добре імітують звуки тварин і птахів. За допомогою педагога  складають прості речення, розуміють мовлення дорослих. Діти розуміють запитання і відповідають на них з допомогою дорослого, уживають слова ввічливості. Переказують за допомогою дорослого знайомі казки, правильно вживають слова на позначення частин тіла людей і тварин.

 

        Неабияких зусиль педагогам групи  потрібно прикласти до формування компетентностей освітньої лінії «Дитина у світі мистецтва », адже з даної лінії показники найнижчі , а також з освітніх ліній «Природне довкілля» та «Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі».

 

Загальний рівень розвитку дітей по закладу на початку року :

  • Високий – 25%;

  • Достатній – 47 %;

  • Середній – 20 %;

  • Низький – 9 %.

 

Загальний рівень розвитку дітей по закладу на кінець  року :

  • Високий – 52 %;

  • Достатній – 25 %;

  • Середній – 5 %;

  • Низький – 4 %.

 

 

 

 

 

     Загальний аналіз якості освітнього процесу, рівня сформованості компетентностей дітей ЗДО  за підсумками навчального року  дає підстави вважати, що діти засвоїли програму, робота була важкою ( у зв`язку з воєнним станом),  вагомою та  результативною, як результат – якісна підготовка дітей до навчання в школі.

Це свідчить про результативну роботу педагогів, які використовували у своїй роботі ефективні методи та прийоми, які дали можливість дітям активно мислити, висловлювати свою думку, займатися пошуковою діяльністю, проявляти творчість, тобто оволодівати технологією життєтворчості.

 

Виходячи з вищезазначеного, рекомендується:

  1. Усім педагогічним працівникам:

      1.1. Працювати над реалізацією завдань програми «Українське Дошкілля» на виконання завдань Базового компонента дошкільної освіти.

      1.2. Активно впроваджувати інноваційні методи та прийоми для підвищення пізнавальної активності дітей.

      1.3. Забезпечити батьківські інформаційні стенди необхідною консультативно-просвітницькою інформацією.

      1.4. Проводити роз’яснювальну роботу з батьками дітей щодо систематичного відвідування дітьми закладу дошкільної освіти, необхідності роботи з дітьми вдома з розвитку пізнавальної сфери та мовлення.

  1. Вихователям дошкільних груп:

      2.1. Планувати та проводити індивідуальну роботу з дітьми, які потребують підвищення рівня відповідних компетентностей.

      2.2. Провести роз’яснювальну роботу з батьками дітей щодо систематичного відвідування дітьми закладу дошкільної освіти, необхідності роботи з дітьми вдома з розвитку пізнавальної сфери, мовлення, художньо-естетичного, логіко-математичного розвитку.

      2.3. Планувати та проводити артикуляційну гімнастику, логоритмічні вправи, пальчикові ігри, ігри на координацію рухів, розвиток фонематичних процесів та складової структури слова на кожному занятті відповідно до логопедичної корекції та лексичних тем.

      2.4. Контролювати мовлення  дітей та  корегувати його під час всіх видів діяльності, враховуючи поради вчителя-логопеда.

      2.5. Планувати та проводити індивідуальну роботу з дітьми, які мають недостатній рівень сформованості пізнавальної сфери.

 

  1. Музичному керівнику Левковій Оксані Василівні планувати та проводити індивідуальну роботу з дітьми, які потребують корекції, спрямованої на розвиток чуття ритму, слухового сприймання, координації рухів.

 

      4.  Практичному психологу Варейчук Катерині Василівні :

      4.1 Продовжувати працювати над збереження «психічного здоров'я» дітей, паралельно з діагностично-корекційним циклом .

      4.2 Організовувати психопрофілактичні заходи, які будуть охоплювати всі вікові групи  закладу.

      4.3 Здійснювати колективні зусилля через сумісну діяльність з вихователями.

 

 

Вихователь-методист ______________________Бех О.В.                               

Наша команда

Наши клиенты

bottom of page