top of page
Дети Размахивая

НАКАЗ Про затвердження плану заходів Щодо попередження проявів булінгу В освітньому середовищі у 2024-2025н.р.

План

заходів спрямованих на запобігання та протидію булінгу 2023 – 2024 н.р.

22.11.2022

 

Довідка

«Про стан роботи зі створення безпечного освітнього середовища як ресурсу збереження психологічного здоров’я та фізичної безпеки учасників освітнього процесу»

 

На виконання  плану роботи ЗДО №13 на 2022/2023 навчальний рік було проведено з 15.11 по 19.11. 2021р.  тематичне вивчення стану роботи з  питань створення безпечного освітнього середовища як ресурсу збереження психологічного здоров’я та фізичної безпеки учасників освітнього процесу

 в ЗДО №13.

Перевіркою охоплено всі вікові групи та вивчалися такі аспекти:

• обізнаність та наявність в освітньому закладі булінгу (цькування);

• створення освітнього середовища, вільного від будь-яких форм насильства та булінгу;

• рівень професійної компетентності вихователя за  даним напрямом;

• Робота з батьками щодо питань збереження фізичного та психологічного здоров’я дошкільнят.

Протягом звітного періоду з метою підвищення професійного рівня вихователів з пріоритетного питання роботи педагогічного колективу,  а саме: створення безпечного освітнього середовища вільного від насильства та булінгу, були проведені такі методичні заходи:

  • Проблемний семінар-практикум «Психологічне здоров’я всіх учасників освітнього процесу» (жовтень2022)

  • Групове консультування «Зберегти дітей – гуманітарна місія сьогодення» (вересень 2022);

  • Круглий стіл «Діти, яких ми виховуємо» (листопад 2022);

  • організація та проведення Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства» (листопад2022);

  • колективні перегляди занять;

  • анонс новинок методичної літератури.

 Для самостійного опрацювання запропоновано ряд статей із фахових журналів «Дошкільне виховання», «Вихователь-методист», мережа інтернет. Відвідування молодими педагогами ЗДО різних видів занять з питань створення безпечного середовища в дитячому колективі,  сприяло підвищенню рівня  професійної майстерності. 

 В ході тематичного вивчення був запроваджений комплексний підхід у сфері запобігання та протидії проявам булінгу (цькуванню). Серед заходів, які передували вивченню та аналізу роботи з даної тематики було проведено практичним психологом ЗДО Варейчук К.В. анкетування педагогічних працівників, щодо обізнаності та наявності в освітньому закладі булінгу (цькування). Результати показали високий рівень обізнаності з питань булінгу. На питання анкети  - «Чи достатні ваші знання стосовно «булінгу»? Оцініть себе за 12-ти бальною шкалою» - середній показник відповідей педагогів  отримав 9,5 балів.

Створення безпечного освітнього середовища аналізувалося під час спостережень, індивідуальних бесід із всіма учасниками освітнього процесу.

Усі діти потребують підтримки дорослих – вихователів, практичного психолога. Саме вони  допомагають дітям налагодити партнерські взаємини з однолітками у групі. В ЗДО№13 створено атмосферу спільної поваги та відповідального ставлення один до одного під час міжособистісної взаємодії учасників освітнього процесу. Педагоги постійно звертають  увагу на поведінку та настрій своїх дітей, їх фізичний та психічний стан. Дорослі (вихователі та помічники вихователів) з розумінням та повагою відносяться до своїх вихованців, в свою чергу дошкільнята відчувають себе захищеними в освітньому середовищі, тобто в закладі відсутні  усі види та форми насильства для всіх учасників освітнього процесу. Діти всіх вікових груп почувають себе комфортно у створеному освітньому середовищі: у дітей переважають позитивні емоції та почуття, які домінують, під час взаємодії дорослих і дітей в освітньому середовищі закладу.

В ході спостережень та бесід зі старшими вихованцями виявилось, що діти відчувають підтримку з боку вихователів, не соромляться звернутися по допомогу до дорослого. Педагоги старшої групи «Веселка» Кисілевіич Т.С., Степанкова А.О.. Гаєвська Ю.О. в свою чергу методами педагогіки емпауерменту зберігають та підвищують самооцінку дитини та розвивають індивідуальні можливості: «Я маю сподівання …, Я впевнена в тобі … , Я маю надію, на те, що з цією роботою ти справишся і т.д.».

Для формування психологічної єдності з іншими дітьми, позитивного спілкування, педагоги спрямували свої зусилля на розв’язання таких завдань:

- розширювати та поглиблювати знання дітей про стосунки з однолітками і дорослими, про загальноприйняті норми поведінки;

- розвивати емпатію — емоційну чутливість до почуттів інших людей;

 

- виховувати культуру прояву почуттів — радіти не лише власній перемозі, а й здобуткам товаришів, гідно програвати в іграх тощо;

- створювати атмосферу взаємоповаги та взаєморозуміння у дитячому колективі.

Організовуючи освітній процес, педагоги  Бех О.В., Вигівська Л.П. використовують різні методи і прийоми, що сприяють згуртуванню дитячого колективу. Це система педагогічних впливів, що містить ігрові ситуації, прийоми, різні колективні творчі ігри, ігрові заняття, спрямовані на створення позитивного емоційного настрою та атмосфери безпеки у групі однолітків.

Формуючи дружнє ставлення дітей до однолітків, вихователі Головач Л.В., Дідківська О.А. намагаються сформувати у дітей морально-етичні цінності, збагачуючи їхній досвід добрими вчинками, дружнім ставленням одне до одного, заохочуючи до піклування про молодших та слабших, допомогу товаришам тощо.

Під час тематичного вивчення освітній процес здійснювався відповідно до календарних планів роботи, з дошкільнятами проводились бесіди етичного характеру, обговорювались зміст художніх творів та ілюстративного матеріалу, який використовувався в роботі з дітьми впродовж дня і тижня, переглядались мультфільми та відео повчального змісту; з дошкільнятами обігрувались ситуації правового характеру під час освітньої та ігрової діяльності. Старші дошкільнята засвоїли поняття булінгу та навчилися правильних дій, правил та поведінки під час вирішення проблемних ситуацій, запропонованих на вибір вихователя.

Проте, деякі діти  (8%) інколи жорстоко поводяться з однолітками. Це виявляється в образливих прізвиськах, глузуванні над зовнішнім виглядом, погрозах, приниженнях. В таких випадках вихователі в своїй роботі використовують різні методи та прийоми, які попереджають таку негативну поведінку дошкільнят : бесіда «Чи вмію я миритися», створення ситуацій успіху ,  гра-етюд «Відвідайте хворого» , бесіда на тему «Страх», гра «Добре-погано», вправа-помічник «Якщо тебе образили», вправа «Оціни вчинок», обговорення та аналіз ситуацій про те як допомогти другу; бесіда на тему  «Хочу та не можна», вирішення проблемних питань, закінчення висловлювань щодо оповідання «Суперечка», розучування мирилок та навчання гри разом.

Метою співпраці з родинами наших вихованців  є допомогти батькам зрозуміти і прийняти сучасні гуманістичні ідеї та переконання, які ґрунтуються на повазі до особистості дитини. Адже батьки часто не розуміють, що їхні дії є жорстокими щодо дитини і можуть призвести до непередбачуваних наслідків.

З дотриманням карантинних умов, з батьками було проведено консультації, де були надані рекомендації «Що робити батькам у разі виявлення проявів булінгу до Вашої дитини».

 

 

 

РІШЕННЯ ПЕДАГОГІЧНОЇ РАДИ №2

«Разом до безбар’єрного суспільства»

1. Вихователю-методисту Бех О.В. та практичному психологу Варейчук К.В:

1.1. Продовжувати проводити різноманітні просвітницько-профілактичні заходи щодо створення безпечного освітнього середовища в ЗДО.

Упродовж 2022/ 2023 н. р.

 1.2. Ознайомити педагогів з новою формою роботи як бутиарт-терапія, яка спрямована на профілактику насильства у закладі (вивчення літературних творів, ілюстрація, інсценування).     

До 10.12.2022

1.3. Розробити алгоритм роботи щодо питань попередження булінгу в ЗДО.

До 15.12.2022

1.4. Провести повторне опитування педагогів та батьків вихованців ЗДО щодо  наявності в освітньому закладі булінгу (цькування).                                     

Квітень 2023

2. Вихователям всіх вікових груп:

2.1. Продовжувати роботу щодо формування в дітей  ціннісних життєвих навичок відповідно до запланованих заходів щодо створення безпечного освітнього середовища на 2022/2023н.р.                                                                        Упродовж 2022/ 2023 н.р.

2.2. Розробити планування роботи з батьками з питань протидії булінгу в подальшому до кінця навчального року.

                                                                                                 До 06.12.2022 н. р.

2.3. Виготовити різновиди книжок-картинок для роботи з дітьми ( книжка-панорама, поп-ап, вімельбух тощо) на тематику з протидії насильству та цькуванню.

                                                                                            До 10.01.2023

 

   

 

 

    Директор ЗДО №13                                 Леоніла КОРНІЄНКО

 

     Вихователь-методист ЗДО                     Ольга БЕХ

 

   Практичний психолог ЗДО                      Катерина ВАРЕЙЧУК

bottom of page